5 mýtů o proteinové dietě, které vám brání v cestě k úspěchu
Proteinová dieta je v současné době velmi oblíbená. Aby také ne! Vždyť díky ní zhubla, dostala se do formy nebo zrevidovala svůj životní styl spousta lidí. Jenže s tím, jak se šíří tato dieta, šíří se i mýty o ní. Které je potřeba jednou provždy sprovodit ze světa?
Mýtus č. 1: Zničíte si zdraví
Všichni víme, že všeho moc škodí a také že extrémy jdou velmi často na rub našemu zdraví. Hubnutí není výjimkou. Hladovění, vynechávání důležitých živin nebo experimenty s nejrůznějšími „zaručenými“ hubnoucími prostředky našemu tělu rozhodně neprospívají. Správně sestavená a vyvážená keto dieta ovšem žádným extrémem není! Jistě, můžete se setkat s hlasy, které tvrdí, že proteinová dieta znamená přílišný příjem bílkovin, takže ohrožuje játra nebo ledviny, ovšem jejich „autoři“ většinou o ketonové dietě mnoho nevědí.
„Při proteinové dietě skutečně dochází ke zvýšenému příjmu bílkovin, jež se stávají primární složkou jídelníčku, ale jejich množství je samozřejmě navrženo tak, aby nezatížilo organismus. Náš dietní program je navíc vytvořen ve spolupráci s lékaři. Nemusíte se tedy o své zdraví bát,“ ujišťuje Lada Žatkovičová z Elliot Diet.
Tak jako každá dieta, i ta proteinová je samozřejmě pro tělo změnou, na kterou se musí adaptovat. I proto odborníci na keto dietu doporučují před jejím začátkem konzultovat zdravotní stav s lékařem, její průběh či podobu pak proberte v rámci konzultací s výživovou poradkyní. „Existují i lidé, pro které není proteinová dieta vhodná. K nim patří například těhotné nebo kojící ženy, diabetici a podobně. Pokud jste ale zdraví, není důvod k obavám,“ doplňuje Lada Žatkovičová.
Mýtus č. 2: Jídelníček je věda a navíc nuda
Ano, pokud se rozhodnete držet keto dietu sami a sami si také sestavovat jídelníček, může to být pro někoho, kdo se nezabývá výživou, docela výzva. Které potraviny zvolit, abyste v organismu dosáhli ketózy? V jakém množství? A jak je připravit, aby vám chutnali a nejedli jste neustále to samé? I proto se většina lidí dnes spoléhá na již připravená jídla a plnohodnotné programy sestavené pro proteinovou dietu.
Nemusíte se ani bát, že by se vám ketonová dieta po pár dnech přejedla. Jednak v nabídce najdete jak slaná proteinová jídla, tak sladká jídla, jednak je můžete doplňovat spoustou zeleniny a dalších zdravých dobrot. „Pro každou fázi proteinové diety jsou povoleny různé druhy zeleniny, ale také například masných či mléčných výrobků a podobně. S tím, co můžete a nemůžete jíst, vám samozřejmě pomohou naše poradkyně, takže opravdu nehrozí, že by váš jídelníček vypadal jednotvárně,“ ujišťuje zakladatelka Elliot Diet.
Mýtus č. 3: Jak dieta skončí, zase ztloustnete
Jo-jo efekt, tedy stav, kdy se po úspěšném zhubnutí záhy vrátíte na svou původní hmotnost a postavu, provází spoustu diet. A ano, v některých případech není keto dieta výjimkou. To když po jejím ukončení zapomenete na všechny zásady zdravého a vyváženého jídelníčku a vrátíte se k dortíkům, smaženým dobrotám, chipsům apod. Výhodou proteinové diety nicméně je, že vás naučí více přemýšlet nad tím, co jíte.
„Takže i když se pak postupně vracíte k běžnému jídelníčku, pravděpodobnost, že budete jíst nezdravě, je poměrně malá. Ketonová dieta vám totiž pomůže pochopit, jak vaše tělo funguje a co potřebuje. Ostatně i s návratem do ‚normálu‘, vám u nás v Elliot Diet pomůžeme podietním poradenstvím zdarma,“ ujišťuje Lada Žatkovičová.
Mýtus č. 4: Proteinovou dietu nemohou držet vegetariáni
Když se řekne bílkoviny, představí si většina lidí pořádný „flák“ masa. I proto jsou lidé, kteří se vyhýbají živočišným proteinům, ke ketonové dietě často skeptičtí a zařadí ji automaticky do kolonky „diety, které nejsou pro mě“. Ovšem to je dosti zkreslený pohled. I rostlinná říše je plná kvalitních proteinů, jež můžete v rámci svých snah o zhubnutí či zlepšení kondice využít.
„Proteinová jídla, která v programu Elliot Diet nabízíme, jsou samozřejmě vhodná i pro vegetariány. Navíc neobsahují žádná problematická aditiva, jako je například glutamát a další,“ ujišťuje odbornice z Elliot Diet.
Mýtus č. 5: Do konce života už nebudete moct jíst sacharidy
I toto je velmi zkreslený pohled. V první řadě není proteinová dieta na doživotí – jakmile dosáhnete svého cíle a ukončíte program, pod dohledem odborníků se postupně vrátíte ke svému běžnému, ale zdravému a vyváženému jídelníčku. A v něm budou zastoupeny všechny skupiny živin, tedy bílkoviny, tuky i sacharidy.
Navíc už i v rámci ketodiety můžete „mlsat“ speciální proteinové dezerty nebo třeba pečivo, takže se nemusíte bát, že byste ze svého života zcela vyřadili například sladké. Sacharidy jsou v proteinových jídlech zastoupeny a propočteny tak, aby jich vaše tělo dostalopřibližně 50 g denně, ale přesto stále zůstalo v ketóze. Zrovna tak se nemusíte při ketogenní dietě bát hladovění – proteiny vás totiž spolehlivě zasytí.